Czym są flawonoidy zawarte w oleju z rokitnika?

olej z rokitnika

O właściwościach olejku z rokitnika mówi się w obecnych czasach dużo dobrego, nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, czemu tak naprawdę te właściwości zawdzięczamy. Tymczasem warto poszerzać swoją wiedzę, gdyż świadomość konsumencka jest niebywale istotna – zwłaszcza teraz, gdy na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów wątpliwej jakości. W tych okolicznościach absolutnym minimum jest rozsądne dobieranie kupowanych artykułów w oparciu o przynajmniej podstawową znajomość ich składu.

Właściwości i zastosowanie flawonoidów

W przypadku oleju z rokitnika ogromną rolę odgrywa wysoka zawartość tzw. flawonoidów, czyli występujących w roślinach substancji odpowiadających za ich zapach, smak czy kolor. Nietrudno się jednak domyślić, że to nie ze względu na te właściwości są one tak wysoko cenione. Otóż należące do grupy związków organicznych zwanych flawonami substancje aktywne charakteryzują się pozytywnym oddziaływaniem na ludzki organizm. Do ich największych zalet należy m.in. działanie przeciwutleniające i antyoksydacyjne, któremu zawdzięczają one swoje zastosowanie w walce z chorobami nowotworowymi. Bardzo często wspomina się również o ich przeciwzapalnych właściwościach, a także o zastosowaniu w zmaganiu się z chorobami sercowo-naczyniowymi. Nie należy ich, rzecz jasna, odbierać jako panaceum na tego rodzaju problemy zdrowotne, jednak warto pamiętać, że aktualnie prowadzone w tym zakresie badania wyglądają coraz bardziej obiecująco.

Podsumowując, flawonoidy znajdują i prawdopodobnie będą znajdować coraz szersze zastosowanie w walce z chorobami cywilizacyjnymi, dlatego warto sięgać po produkty szczególnie zasobne w te związki. Dobrym ich źródłem jest rokitnik zwyczajny – ażeby zwiększyć szansę na zaspokojenie zapotrzebowania na liczne mikro- oraz makroelementy, a także witaminy, warto siegać po produkty pozyskiwane z różnych części tej rośliny, takich jak owoce, nasiona czy liście. Ich lista jest na tyle długa, by każdy znalazł wśród propozycji coś dla siebie.

herbatka z rokitnikaCzym są flawonoidy zawarte w oleju z rokitnika?