Jak parzyć herbatę z liści rokitnika?

herbata z rokitnika

Rokitnik to roślina o bardzo wszechstronnym zastosowaniu, co zawdzięcza bez wątpienia sporej zawartości zawiązków bioaktywnych, które wykazują się (udowodnionym naukowo) pozytywnym działaniem na organizm człowieka. Zawarte w nim substancje aktywne – rzecz jasna, po odpowiedniej ekstrakcji – stosuje się w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz spożywczym. Co ciekawe, interesujący skład chemiczny wykazują nie tylko owoce rokitnika, ale również pozostałe jej części, takie jak nasiona czy liście.

Cenne składniki liści z rokitnika

Znakomitym sposobem na dostarczenie do organizmu niektórych zawartych w rokitniku substancji aktywnych jest przyrządzenie herbaty z jego liści. Zawierają one spore ilości witamin, a także makro- oraz mikroelementów. Do tych ostatnich zalicza się m.in. leukoantocyjanidyny, kwas galusowy, (-)epikatechiny, (+)galokatechiny, (-)epigalokatechiny czy flawonole. Co więcej, liście tej rośliny bogate są w chlorofil, aminokwasy (lizynę, metioninę czy cysteinę), karotenoidy, katechinę, estryfikowane sterole oraz triterpeny, których nie znajdziemy w samych owocach rokitnika. Przykładowo, karotenoidy działają przeciwutleniająco, wspomagają też syntezę kolagenu oraz przyspieszają epitelializację, tak więc zdecydowanie warto włączyć herbatkę z rokitnika do swojej diety. Przyrządzenie samego naparu jest banalnie proste – otóż wystarczy jedną miarkę liści parzyć pod przykryciem przez około 10 minut, a czynność można powtórzyć, gdyż liście nadają się do dwukrotnego zaparzania.

Herbatkę z liści rokitnika warto pić, chociażby ze względu na wysoką zawartość witaminy C, która w przypadku tej rośliny jest wyjątkowo trwała, dzięki czemu nie ulega zmniejszeniu pod wpływem obróbki termicznej tak jak dzieje się to np. z witaminą C z soku z cytryny. Co więcej, również ze względu na swoje ciekawe walory smakowe taki rozgrzewający napar może stanowić świetną alternatywę dla zwykłej czarnej herbaty. Warto zaznaczyć, że herbatkę z liści rokitnika można pić także na zimno.

herbatka z rokitnikaJak parzyć herbatę z liści rokitnika?