Przepis z rokitnikiem w roli głównej

owoce rokitnika

Znany od najdawniejszych czasów ze swoich dobroczynnych właściwości zdrowotnych rokitnik znajduje obecnie szerokie zastosowanie kulinarne. Sam w sobie być może nie jest wystarczająco smaczny, gdyż charakteryzuje się gorzkawo-kwaśnym smakiem, jednak poddanie go odpowiedniej obróbce przynosi znakomite rezultaty, co wykorzystywane jest zarówno przez najlepszych szefów kuchni, jak i zwykłe gospodynie domowe na całym świecie. Przepisy na przetwory, mięsne sosy i nalewki już niedługo pojawią się na naszym blogu – zapraszamy do lektury pierwszego wpisu.

Przepyszny dżem z rokitnika – prostszy niż myślisz

Sam środek jesieni to doskonały czas na przygotowywanie rozmaitych dżemów czy zapraw – do mniej znanych przetworów należy konfitura z rokitnika, z przepisem na którą zdecydowanie warto się zapoznać. Rokitnik jest źródłem wielu cennych witamin (A, B1, B2, C, D, E, F i K), lipidów, kwasów tłuszczowych i mikroelementów, takich jak żelazo, wapń, potas, glin czy krzem, które bardzo korzystnie wpływają na nasz organizm. Warto podkreślić, że ta roślina jest szczególnie bogata w witaminę C, której nie traci pod wpływem obróbki termicznej i długotrwałego przechowywania. Spożywanie rokitnikowej konfitury będzie zatem świetnie wpływało na podniesienie odporności w okresie jesienno-zimowym, zwłaszcza że jej przyrządzenie jest banalnie proste. Otóż przebrane z listków owoce wystarczy zagotować w wodzie, a następnie przetrzeć przez sitko, aby pozbyć się grudek (to opcjonalny krok). Tak przygotowany mus należy usmażyć z dodatkiem cukru, a gdy ten całkowicie się rozpuści, przełożyć gotowy produkt do słoików.

Kluczem do uzyskania doskonałego smaku konfitury jest zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy kwaskowatością owoców a słodyczą dodanego cukru. Sprawdzoną proporcją jest dodanie na każdy kilogram owoców, pół litra wody i trzech szklanek cukru. Oczywiście ten przepis stanowi świetny punkt wyjścia, ale nie jest jedynym właściwym rozwiązaniem, dlatego zachęcamy do zapisywania swoich wrażeń smakowych i wprowadzenia ewentualnych zmian w podanej proporcji przy następnej okazji przyrządzania konfitur.

herbatka z rokitnikaPrzepis z rokitnikiem w roli głównej